Blokade
Jeg brugte også cyklen, da jeg skulle til klinikken på Amager. Det var en lang tur for mig, men det gik fint, og vejret var perfekt. Jeg kom noget for tidligt, men cyklede så lidt rundt i området, så det passede med tidspunktet for min konsultation.
Lægen undersøgte mig og anbefalede mig efterfølgende at få en blokade, hvor et binyrebarkhormon sprøjtes ind i hælen. Jeg var lidt bekymret, eftersom jeg almindeligvis i højere grad er tilhænger af den naturlige behandling og ikke var glad for dette indgreb. Men jeg blev dog overbevist om, at dosis var lille og meget lokal, så risikoen for komplikationer var ganske minimal. Jeg accepterede behandlingen, fik sprøjten og cyklede hjem igen.
Jeg blev advaret om, at blokaden efterfølgende kunne give smerter, men at det var naturligt. Der kom dog ikke nævneværdige gener hos mig. Til gengæld fortog ømheden sig i hælen, og optimismen begyndte at blomstre.
Helbredt
En måned senere var jeg til kontrol, hvor jeg selv insisterede på endnu en blokade for en sikkerheds skyld. Ved den efterfølgende sidste kontrol følte jeg mig helt helbredt, og skanningen gav samme resultat.
Det kan ikke beskrives, hvor glad jeg blev. Snart efter begyndte jeg igen at løbe. Det var nu ti måneder siden, jeg sidst havde løbet uden ømhed i hælen.



