Hæl i uheld #1

Skrevet 20. juni 2021

Som en tyv om natten

 

I foråret 2021 ramte hælesmerter mig ganske uventet. Det kom som en tyv om natten. Det var netop natten til den 9. april. Jeg var ikke den første i historien der var vågnet op til noget ubehageligt netop på denne dag. Her tænker jeg på noget helt andet og uden øvrig sammenligning, 81 år tidligere.

 

Sket før

 

Problemer med en hæl havde jeg oplevet før. I efteråret 2010 fik jeg ømhed i min højre hæl. Det var et år hvor jeg havde løbet en del maratonløb. Min krop havde på anden vis forsøgt at fortælle mig, at den havde fået nok. Da jeg ikke tog første advarsel alvorligt, valgte kroppen så at give mig den ømme hæl.

 

I starten var det kun når jeg stod op om morgenen og gik rundt inden døre. Det var ikke en egentlig smerte, men en ømhed, som jeg gerne ville af med, og som jeg frygtede ville udvikle sig. Jeg forsøgte at løbe nogle gange. I starten gav det ikke udslag i min ømme hæl, men efter nogle ture kunne jeg mærke, at det nok ikke ville være godt at løbe.

 

Chockwave

 

Jeg begyndte nu at gå til fysioterapeut, der efter et par behandlinger gik over til chockwave, der er en radial chokbølgebehandling. I behandlingen benyttes et apparat, som udsender en serie af højenergiske chokbølger mod de området, der skal behandles. En chokbølge er en rent mekanisk bølge og ikke en elektrisk behandlingsform.

 

Behandlingen fører til en betændelseslignende reaktion i det behandlede væv. Kroppen reagerer ved at øge blodcirkulationen og stofskiftet i området, hvilket stimulerer og accelererer kroppens egne reparationsprocesser. Chokbølgerne nedbryder således det skadede væv, som erstattes af nyt friskt væv.

 

Hæl i uheld #1