Fra god træning til pause
På trods af den ømme hæl var jeg i rimelig god løbetræning, ligesom jeg var meget aktiv i fysioterapeut træningscentret. Det kunne dog ikke nytte noget at tro på, at hælen blev helet af sig selv. Jeg måtte under kniven.
Operationen gik fint. Jeg blev efterfølgende syet og var naturligvis øm. Jeg måtte gå med sandaler, da min fod ikke kunne være i en sko. Når jeg gik i bad var det med foden i en tapet plastikpose, så forbindingen ikke blev våd. Efter en uges tid begyndte jeg igen at gå i træningscenter. Det var naturligvis med begrænsninger, men jeg lavede de øvelser jeg magtede.
Efter tre uger med foden indbundet var det tid til at komme på hospitalet og få fjernet stingene. Alt så fint ud. Jeg skulle dog vente yderligere nogle uger med at løbe.
En indad voksende fodvorte
På hospitalet fik jeg oplyst årsagen til min dårlige hæl. Det var en indad voksende fodvorte.
En fodvorte opstår når virusset trænger ind i kroppen gennem bittesmå sår og rifter i huden og får hårdt protein til at danne sig på det øverste hudlag. Mens vorter på andre dele af kroppen normalt vokser udad, vokser fodvorter normalt indad, da de bliver presset ind i fodsålerne, når man går. Med den forklaring gav fem måneders skavanker mening.



