Jeg gennemførte et rigtig dejligt maratonløb i skønt vejr den 20. juni 2010 på Sjælland. Løbet startede i Slagelse, gik gennem tre skove og forbi tre strande, før det sluttede ved målet i lille hyggelige Skælskør.
Løbet blev afviklet første gang i 2007 og arrangeres i fællesskab af Korsør Atletik og Motion, Slagelse Motionsklub og Skælskør Løbeklub.
Jeg deltog sammen med en af mine naboer, der denne dag løb sit første maratonløb, og det var jo midsommer, en af de dejligste tider på året med lys hele dagen.
Vi startede på Nytorv i Slagelse bymidte og fortsatte på asfalt ud af byen til Slots Bjergby, hvor der er en fantastisk udsigt over Storebæltskysten fra en højde på 82 meter over havets overflade. I det fjerne kunne vi ane Storebæltsbroen. Fra dette punkt gik ruten ned ad bugtet landevej med marker på begge sider og fortsatte, til vi nåede helt ud til Storebælt, hvor vi løb langs vandet og et stykke på asfalt. Ruten drejede dernæst igen ind mod land, stadig med marker på begge sider. Vi løb gennem landsbyerne Frølunde og Svenstrup og drejede ned ad en mindre vej og senere ud på en sti mod Korsør.
Herefter begyndte ruten at blive lidt kuperet med mindre bakker, og vi kom efterhånden til Korsør, hvor vi var knapt halvvejs og drejede ind i Korsør Bypark. På turen hen over en bakke passerede vi de 21,1 kilometer, der havde været startstedet for halvmaratonløberne, et stykke tid før vi nåede dertil.
Fra dette sted fortsatte vi ad Korsør Bypark på grussti og passerede Halskovbroen over indsejlingen til Korsør. Nu gik turen gennem byen til Ceres Stranden. Her løb vi langs vandet på grussti og ad Troldesti til Korsør Lystskov. Hele tiden havde vi panoramaudsigt over Storebælt.
Vi løb halvanden kilometer gennem skoven med bøgetræer, gravhøje og gamle egetræer, og efterhånden kom vi ned forbi vandet, op på asfaltvej og passerede Klarskovgaard Kursuscenter. Herefter løb vi ad skovvej og grusstier gennem Klarskov, før vi igen kom ud på landevej. Ruten bugtede sig gennem marker og alléer med små bakker og fantastisk udsigt i ny og næ til Storebælt og Skælskør i det fjerne. Ved Espe Gods fik vi serveret jordbær fra de lokale marker.
Nu gik ruten ind i skov ved Egerup Skov og ad grusvej de næste par kilometer, hvorefter den igen drejede ud til vandet, og det næste stykke løb vi mellem græsningsarealer og eng på den ene side og Kobæk Strand på den anden side. Et enkelt stykke var stien sandet til, men det var jo også blot en udfordring, og vi løb næsten i strandkanten på dette stykke. Vi kom dernæst til Kobæk og løb herfra et lille stykke på asfalt og så igen ind på en grussti. Snart efter nåede vi så langt, at vi kunne kigge ud over den smukke Skælskør fjord, og vi løb nu ad grusstien ind over den sidste svære prøve, Møllebakken, med cirka 20 meters stigning. Herefter gik det ned og ligeud til Skælskør Havn og målområdet.
Min nabo blev på et tidspunkt under sidste del af løbet så træt, at han ikke kunne følge mig, og ved en af væskestationerne bad jeg dem give ham en opmuntrende hilsen fra mig. Da naboen kom frem og fik denne hilsen, opfattede han det som en provokation og fik fornyede kræfter og energi. Han kom igen i gang med løbet og passerede mig, der nu var nede og gå, for efterfølgende at tage imod mig ved målstregen.








